Back To Top

İlk Yeni Kimlik Kartları Kaymakam ve Belediye Başkanı'na

İlk Yeni Kimlik Kartları Kaymakam ve Belediye Başkanı'na

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -2.1.2017
İlk Yeni Kimlik Kartları Kaymakam ve Belediye Başkanı'na
- A +

Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk ve belediye Başkanı Cüneyt Yemenici,Yeni Çipli Nüfus Kartları için mürcaatlarını yaptılar.

 

 

Akçakoca Nüfus Müdürü Tolga Abalı tarafından, parmak izleri alındı,ve Çipli Nüfus Kartları müracatlarının başladığı belirtildi.

 

 

Kaymakam Öztürk,Akçakoca halkının bu konuda duyarlı olacağını ve müracaat ederek nüfus kartlarını alabileceklerini söyledi.

 

 

Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Çipli Nüfus kartlarının bir çok kolaylık sağlayacağını belirterek’’Akçakoca’lı hemşerilerimiz bu konuda hassas olmaları ve süratle nüfus kağıtlarını değiştirmeleri gerektiğini belirtti.

 

 

Akçakoca Nüfus Müdürü Tolga Abalı bir yazılı açıklamada bulundu.

Tolga Abalının açıklaması Şöyle:

‘’Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları 02/01/2017 tarihinden itibaren tüm Türkiye’de dağıtılmaya başlanacak olup, İlçe Nüfus Müdürlüklerimizin altyapı çalışmaları tamamlanarak, fiziki ortamlarının da nezih bir hale gelmesi ile, T.C. Kimlik Kartı başvurularını almak üzere hazır duruma getirilmiştir. Başvuru esnasında vatandaşın Nüfus Cüzdanı ve son altı ay içerisinde çekilmiş,  5x6 ebadında arka fon beyaz biyometrik fotoğraf ile gelmesi gerekmektedir.

Nüfus cüzdanı ibraz edemeyen vatandaşların yerleşim yerlerinin bulunduğu muhtarlıktan alacakları fotoğraflı nüfus cüzdanı talep belgesi ile müracaat edilmesi gerekmektedir.

15 yaşına kadar fotoğraf mecburi değildir. Talep edilmesi halinde fotoğraflı kimlik kartı düzenlenir. 15 yaşından itibaren fotoğraf ve biyometrik veri alma mecburiyeti olduğundan kişilerin bizzat gelme zorunluluğu vardır.

2017 yılı için kimlik kartı bedeli 16,00 TL olup, kayıp kimliklerde bu bedel 32,00 TL.dır. Süresi içerisinde yapılan doğum bildirimlerinden kimlik kartlarının bedeli alınmamaktadır.

Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartları, 10 yıllık kullanım ömrüne sahiptir.

Yeni Kimlik Kartlarının Sağladığı Bazı Kolaylıklar:

• Kimlik kartı ile güvenli kimlik doğrulaması yapılabilecek ve elektronik imza olarak da kullanılabilecektir.

• Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecektir,

• E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden (ev, iş yeri vb.) kimlik kartı ile erişilebilecektir,

• Kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanılabilecektir,

• Kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacaktır,

• Kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar (sosyal güvenlik, sağlık, sigorta, bankacılık vb.) asgariye inecektir.

Kimlik kartının kaybedilmesi, çalınması veya farklı bir durumla karşılaşıldığında, Alo 199 Nüfus çağrı merkezi veya Nüfus Müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartı iptali sağlanacak.

 

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.