Back To Top
Sosyal bilimler Velilerinin Yeminli İfadeleri Alınmaya Başlandı

Sosyal bilimler Velilerinin Yeminli İfadeleri Alınmaya Başlandı

 - 4 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -29.12.2016
Sosyal bilimler Velilerinin Yeminli İfadeleri Alınmaya Başlandı
- A +

Akçakoca Sosyal Bilimler Lisesi (SBL) binasının İmam Hatip öğrencilerine tahsis edilmesi ve SBL öğrencilerinin başka bir okulun üst katında eğitim görmeye başlamasıyla birlikte başlayan mahkeme süreci, yeni bir aşamaya evrildi.

SBL öğrenci velileri, çocuklarının eğitim aldıkları okul binasından başka bir binaya nakli sonrasında Akçakoca Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyet dilekçeleri vererek, bazı idarecilerden davacı olmuş ve çocuklarının kazanılmış haklarının iadesini talep etmişlerdi.

25 civarında SBL velisinin aylar önce verdikleri dilekçelerin ardından, bazı veliler ifade vermeye çağırıldı. Akçakoca dışında ikâmet eden bazı velilerin ifade için bulundukları il ve ilçelerin Valilik, Kaymakamlık ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerine davet edildikleri ve burada kendilerinden konuyla ilgili yeminli ifade alındığı belirtildi.

İfade veren bazı SBL velileri, çocuklarının kazanılmış eğitim haklarını savunduklarını, kendilerine şifahen verilen sözlerin yerine getirilmemesi durumunda, bu olayı uluslararası Çocuk Hakları Mahkemelerine taşıyacakları şeklinde ifade verdiklerini söylediler.

İfadelerinde, devletimizin bizim elimizden bu okulu neden aldığını anlamaya çalıştıklarını, TC vatandaşı olarak sağlıklı bir açıklama alamadıklarını, yanıtlanmasını istedikleri sorular karşısında üvey evlat muamelesi gördüklerini vurgulayan bazı veliler, devletin, çocukları hastalanma riski taşıyan rutubetli bir yerden kurtarması gerektiğini de ifade ettiklerini söylediler.

SBL öğrenci velileri içerisinden dilekçe veren ve Akçakoca’da ikâmet eden velilerin ise önümüzdeki günlerde ifadelerinin alınmasının beklendiği belirtildi.

Yorumlar

Yorumlar
SBL velileri!Evlatlarinizin haklarını aramak için verdiğiniz mucadeleyi alkışlıyorum. Toplumumuzda demokrasi bilinci ancak böyle oluşacak.evlatlariniz sizinle gurur duyuyor
adalet 30.12.2016 - 13:35:40
150 öğrenci 9 sınıfta hukuken nasıl ders görüyor. 150 öğrencinin kaç sınıfta ders göreceği belli değilmidir. anadolu türü benzer okullara gidin bir sorun kaç kişilik sınıflarda ders görüyorlar. sınıfmı yokta öyle yoksa mevzuat denen birşeymi var. daha önce tabela asıldı okula şimdi kaldırıldı. demekki bir problem var. orası ayrı bir okulmu. ayrı okulsa adı niye yok. ek binamı ek bina ise neden adı yok. kız lisesimi kız lisesi ise neden adı yok. ya da hangi okulsa statüsü nedir. açılma onayı varmıdır.
Baktılar SBL ciler vazgeçmiyor, ifadelerle yıldırmaya çalışıyorlar. Yazık yazık hakkını arayanlara reva görülen muameleye bak.
mahalle insanı 30.12.2016 - 10:27:51
Bu Sosyal Bilimler Ailesi var ya elleri öpülecek insanlar. Hiç geri adım atmadan evlatları için mücadele veriyorlar. Bravo ...