Back To Top

Belediyelere kesinti kıskacı

Belediyelere kesinti kıskacı

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -28.12.2016
Belediyelere kesinti kıskacı
- A +

Hükümet, belediyelerin kamuya olan borçlarına karşılık bütçelerinden yapılacak kesinti oranını yüzde 7,5’ten yüzde 50’ye çıkardı. Uygulamaya tepki gösteren belediyeler, Belediyelerin yüzde 95'i bu uygulama ile kapılarına kilit vururlar. Bırakın yatırım yapmayı, kendi personelinin maaşını bile ödeyemez, uyarısında bulundular.

 Uygulamayı eleştiren belediyeler, 2017 den itibaren kesinti oranları yüzde 400 artırılacak. Yani, genel bütçeden gelen payların yüzde 50’si belediyelerin kamuya olan borçlarına kesilecek ve belediyelerin hizmet görme kapasitelerini olumsuz etkileneceği görüşünü ileri sürdüler.

Belediyelerin kamuya olan borçları, genel bütçeden kendilerine ayrılan paydan kesinti yapılarak tahsil ediliyor. Eski düzenlemeye göre, belediyelerin kamuya olan borçlarına mahsuben yapılacak kesintilerin yüzde 40 oranını aşmaması gerekiyordu.  Bakanlar Kurulu, 2016 yılı için yapılacak kesintileri, 2010’dan sonra borcu olan belediyeler için yüzde 12,5; 2010’dan önce borcu olan belediyeler için ise yüzde 7,5 olarak belirlemişti.

 Ancak 30 Ekim’de toplanan Bakanlar Kurulu, belediyelerden yapılacak borç kesintisi oranını Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Yasa doğrultusunda artırdı. Alınan karara göre, 2017 yılında belediye borçlarına mahsuben yapılacak kesinti oranları geçmiş dönem borcu olanlar için yüzde 50 olarak belirlendi.

'ÇOĞUMUZ BORÇLUYUZ’

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Belediyelerimizin büyük kısmının geçmiş dönemlere ait borçları bulunduğu dikkate alındığında, 2017 yılında genel bütçeden gelen payların yüzde 50’si belediyelerin kamuya olan borçlarına kesilecek ve belediyelerimizin hizmet görme kapasitelerini olumsuz etkileyecektir” ifadelerini kullandı.

Topbaş, 2017 yılı kesinti oranının nüfusu 100 bine kadar olan belediyeler, büyükşehir belediyeleri ve büyükşehir ilçe belediyeleri için yüzde 10; diğer belediyeler için yüzde 15 olarak uygulanmasını istedi.

'BELEDİYECİLİK ÇÖKER'

Düzenlemeyi değerlendiren Belediyeler,  "Yüzde 50 kesinti olması adaletsizliktir. Belediyelerin yüzde 95'i bu uygulama ile kapılarına kilit vururlar. Hiçbir şekilde kendi personelinin maaşını ödeyemezler. Büyükşehir belediyeleri hariç diğer belediyelerin tamamı iller bankasından aldıkları payla ayakta dururlar. Artık Türkiye'de belediyecilik çökecektir, kamu hizmetleri çökecektir ifadesinde bulundular.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.