Back To Top
İletişim Zirvesinde İletişim Krizi

İletişim Zirvesinde İletişim Krizi

 - 10 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -6.12.2016
İletişim Zirvesinde İletişim Krizi
- A +

Akçakoca Turizm İşletmeciliği'nde Dönüşüm Konağı Başarı Psikolojisi Enstitüsü "İletişimde Ustalık Zirvesinde" görüntülü çekim yapılmasına izin vermedi.

Haber- Yorum

Nermin Alpay

Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu'nda  "İletişimde Ustalık Zirvesi" adı altına 2 gün sürecek eğitim programı düzenlendi. 

Dönüşüm Konağı Enstitüsü tarafından düzenlenen adı oldukça iddialı olan bu "zirve" de görüntülü çekim yapmamıza izin verilmemesi üzerine, "iletişim zirvesinde"; iletişim araçlarına kapalıyız  mesajını aldık ve küçük bir skandal yaşamış olduk. 

 

 

Sahne alan ilk sunucu, sunumu izlemeye gelen öğretim görevlisi, öğrenci ve diğer katılımcılara, birbirleriyle selamlaşmalarını önerdi. Salonda çok güzel pozitif bir hava esti. Konuşmanın başlamasıyla, ben de ara ara çekim yaparken, "çekim yapılmasının yasak oluğunun tarafıma söylenmesi üzerine " iletişimde ustalık Zirvesi" sözünün kavramından ve anlamından uzak bir toplantı yapıldığını fark ettim. Toplantıyı terk etmek yerine gelişmeleri izlemeyi ve neler anlatacaklarını beklemeyi tercih ettim.

 

 

Deneyimsel Tasarım başlığı adı altında yapılan sunum saat 10:30' da başlarken öğrencilerle tıklım tıklım dolu olan salon, öğleye doğru boşaldı.

İzlediğim bölümde verilen örneklerin uzatılması söylenmelere yol açarken, salonu terk etmeyenler uyumayı tercih ettiler.

 

 

Zarar X Fayda arasındaki zıtlığı anlatırken, zıtların birliğinden hiç bahsetmedikleri gibi, örneklemeleri neredeyse ak ve kara üzerinden yaptlar.  

"İletişimde Ustalık Zirvesi" gibi bir başlıkla eğitim yapılacaksa, bu başlığın altında akademik çalışmalar yapmış hocaların olması, Üniversite Yönetiminin, dışarıdan gelenlerin yapacağı sunumu, akademik olarak gözden geçirmesi ve ona göre izin vermesi daha iyi olurdu. Çünkü tartışmalı program yerine, iddialı başlıklar atıyorsanız, öğrencilerin yanlış bilgilerle doldurulup doldurulmadığına dikkat etmeniz gerekir.

Ütü yapan kızın, televizyondaki özgür kız reklamına bakıp, annesine " ben de gideceğim onun gibi" demesini örnek gösterip "Özgür kız Asi kızdır. Doğru değildir"  gibi  bir tanımlama ve önyargıyla öğrencilerin karşısına çıkıp ders verirseniz, onları yanlış yönlendirmiş olursunuz. Böyle anlatım yapanın, yargılamak ile bilgilendirmek arasındaki farkı bilmediğini  cahil bile bilir. Oysa sunucu yargıda bulunmak yerine,  isyan eden kızın annesine " ütüyü bitir, nereye gidersen git kızım, işini bitirdin, artık özgürsün" dedirtmeliydi! Yanlış kodlardan, bilinç altına gizli kodlar verilmesi böyle birşey !

Ustalık Zirvesi gibi anlamını boşaltan kelimeleri kullanmasalar, ' bir iletişim gurubu geldi, öğrencilere Deneysel Tasarım Öğretisi üzerine sunum yaptı' diyerek geçiştireceğim. Ama bu kadar iddialı cümlelerle başlayıp, kelimelerin anlamlarının boşaltılmasına, hele ki buna Üniversitenin izin vermesine seyirci kalamayacağım. Kimse kusura bakmasın.

Yorumlar

Yorumlar
Onder 7.12.2016 - 12:27:34
Nermin Alpay, dönüşüm konağı seminerlerinin kayıt alinamasini istemiyor. Bu da senin hoşuna gitmedi. Özetle yazında bunu anlatıyorsun. Ben ve arkadaslarim semineri çok faydalı bulduk. Görüntü meselesi senin algilarını kapamış:)
Onder 7.12.2016 - 12:23:39
Nermin Alpay, dönüşüm konağı seminerlerinin kayıt alinamasini istemiyor. Bu da senin hoşuna gitmedi. Özetle yazında bunu anlatıyorsun. Ben ve arkadaslarim semineri çok faydalı bulduk. Görüntü meselesi senin algilarını kapamış:)
Bir hazinede bir silik para bulunmakla hazinenin değeri düşmez.
Yazar haklı, 1-2 saat icinde unutulacak ve sabun köpüğünden şeyler anlatıldı. Kek yemedim ama uzaktan güzel gözüküyordu.
"Cehennemin yolları iyi niyet taşlarıyla döşelidir" Bir yanım "Gerçekten genç insanlar emek vermişler, kekler kurabiyeler bile yapmışlar, emeğe saygı duymak lazım. " diye düşünürken, yanlış ve eksik verilen bilgilerin, bilinçaltında oluşturulan önyargıların düzeltilmesinin çok daha fazla emek gerektirdiğini unutmamak lazım. İkramlar için ellerine sağlık, keselerine bereket...
Nermin Alpay 7.12.2016 - 03:10:17
Ayrıca ne istiyorsunuz Özgür Kızlardan... Asi, sorumsuz... Algı yönetimi yapıyorsunuz. Önyargılar oluşturuyorsunuz... Özgür kızlar ütüsüz mü dolaşıyor? Sorumsuz mu davranıyor? Ütü yapan kız, sırt çantasını alıp seyahate çıkamaz mı? Onun iş hayatı, okul hayatı, dersleri yok mu? Bir fotoğrafla, reklamla verilmek istenen imajı alıp İletişim Zirvesinde kötü rol model olarak gösterirseniz o sunumun amacı başka birşey olur.
Nermin Alpay 7.12.2016 - 02:56:07
Adı İletişim olan bir sunumda iletişim araçlarına izin verilmemesi, iletişim kazasıdır. Çekim izni verilmeyince ben bu durumu yadırgadım. İlk anda kızdım ama yazdıklarımı kızgınlık, öfke gibi duygulara dayanarak yazmadım. Hatta kalıp dinlemesem haber bile yapmayacaktım. Dışarıdan gelen ekiplerin okullarda çalışmalar yapmasını, okullarda bir hareketlilik, canlılık yaratması açısından olumlu buluyorum. İletişimde Ustalık, Zirve gibi iddialı başlıklarla çıkılması içerikle tezat oluşturuyordu. Bu tür çalışmalarda iddialı başlıklar beklentileri yükseltiyor, sonrası hayal kırıklığı yaratıyor. Örnekler inanılmaz sıkıcıydı. Görsel, İşitsel, Dokunsal heryere gittiler, affedersiniz bir de tuvalete gitselerdi aralarındaki farkı daha iyi anlayabilirdik. :))
Yazar burada "anlam" diyor, hocanın biri orada "ben ne olduğumu bilmiyorum" dedi. Dikkatinizi çekerim sayın yazar kim olduğunu bilmeyen kişilere anlam diyorsunuz.
Ben nirvanaya eriştim, ferrarimi sattım, sizede anlatağım diye yola çıkan bir grup insanın sıkıcı sunumu. Zaman kaybından başka birşey değil. Kekler güzeldi ama.
Caner Kurt 6.12.2016 - 17:16:50
Yazara çekim izni verilmeyince çok kızmış belli ki. Bütün olay burdan çıkıyor :)Yav he he