Back To Top

İletişim Zirvesinde İletişim Krizi

İletişim Zirvesinde İletişim Krizi

 - 23 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -6.12.2016
İletişim Zirvesinde İletişim Krizi
- A +

Akçakoca Turizm İşletmeciliği'nde Dönüşüm Konağı Başarı Psikolojisi Enstitüsü "İletişimde Ustalık Zirvesinde" görüntülü çekim yapılmasına izin vermedi.

Haber- Yorum

Nermin Alpay

Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu'nda  "İletişimde Ustalık Zirvesi" adı altına 2 gün sürecek eğitim programı düzenlendi. 

Dönüşüm Konağı Enstitüsü tarafından düzenlenen adı oldukça iddialı olan bu "zirve" de görüntülü çekim yapmamıza izin verilmemesi üzerine, "iletişim zirvesinde"; iletişim araçlarına kapalıyız  mesajını aldık ve küçük bir skandal yaşamış olduk. 

 

 

Sahne alan ilk sunucu, sunumu izlemeye gelen öğretim görevlisi, öğrenci ve diğer katılımcılara, birbirleriyle selamlaşmalarını önerdi. Salonda çok güzel pozitif bir hava esti. Konuşmanın başlamasıyla, ben de ara ara çekim yaparken, "çekim yapılmasının yasak oluğunun tarafıma söylenmesi üzerine " iletişimde ustalık Zirvesi" sözünün kavramından ve anlamından uzak bir toplantı yapıldığını fark ettim. Toplantıyı terk etmek yerine gelişmeleri izlemeyi ve neler anlatacaklarını beklemeyi tercih ettim.

 

 

Deneyimsel Tasarım başlığı adı altında yapılan sunum saat 10:30' da başlarken öğrencilerle tıklım tıklım dolu olan salon, öğleye doğru boşaldı.

İzlediğim bölümde verilen örneklerin uzatılması söylenmelere yol açarken, salonu terk etmeyenler uyumayı tercih ettiler.

 

 

Zarar X Fayda arasındaki zıtlığı anlatırken, zıtların birliğinden hiç bahsetmedikleri gibi, örneklemeleri neredeyse ak ve kara üzerinden yaptlar.  

"İletişimde Ustalık Zirvesi" gibi bir başlıkla eğitim yapılacaksa, bu başlığın altında akademik çalışmalar yapmış hocaların olması, Üniversite Yönetiminin, dışarıdan gelenlerin yapacağı sunumu, akademik olarak gözden geçirmesi ve ona göre izin vermesi daha iyi olurdu. Çünkü tartışmalı program yerine, iddialı başlıklar atıyorsanız, öğrencilerin yanlış bilgilerle doldurulup doldurulmadığına dikkat etmeniz gerekir.

Ütü yapan kızın, televizyondaki özgür kız reklamına bakıp, annesine " ben de gideceğim onun gibi" demesini örnek gösterip "Özgür kız Asi kızdır. Doğru değildir"  gibi  bir tanımlama ve önyargıyla öğrencilerin karşısına çıkıp ders verirseniz, onları yanlış yönlendirmiş olursunuz. Böyle anlatım yapanın, yargılamak ile bilgilendirmek arasındaki farkı bilmediğini  cahil bile bilir. Oysa sunucu yargıda bulunmak yerine,  isyan eden kızın annesine " ütüyü bitir, nereye gidersen git kızım, işini bitirdin, artık özgürsün" dedirtmeliydi! Yanlış kodlardan, bilinç altına gizli kodlar verilmesi böyle birşey !

Ustalık Zirvesi gibi anlamını boşaltan kelimeleri kullanmasalar, ' bir iletişim gurubu geldi, öğrencilere Deneysel Tasarım Öğretisi üzerine sunum yaptı' diyerek geçiştireceğim. Ama bu kadar iddialı cümlelerle başlayıp, kelimelerin anlamlarının boşaltılmasına, hele ki buna Üniversitenin izin vermesine seyirci kalamayacağım. Kimse kusura bakmasın.

Yorumlar

Yorumlar
İnsanın hayatında yapabileceği en güzel şey bu eğitime katılmak. Hayatını olumlu anlamda değiştiren ve geliştiren bir eğitim. İnsanlar bir telefona, tencere setine milyarlar harcarken hiç düşünmezken, kendini dününden daha mutlu, başarılı ve iyi ilişkiler kurabileceği bir eğitime para harcarken kılı kırk yarar. Kimseye muhtaç olmadan öğreneceğin bilgiyi almak için vereceği para gözünde büyür. Psikolog kendine seanslarca insanları bağımlı yaparken maksimum 6 seansta her problemin çözülebildiğini gören insanın nankörlüğü neden bu kadar bariz bellidir. Bir insan 2 yıldır psikoloğa gider mi gider, çözümünü bulamaz çünkü psikolog her seferinde kendine bağımlı yapar ve insan kendi problemini kendi çözemez hale gelir. İnsan sadece bu eğitimle hayatındaki her türlü problemini kendi çözebilir hale geliyorsa buna değil 1500 tl, 15binde verilir 25binde. Bir arabaya bu kadar para veriyor insan ve hiç düşünmüyor. Söz konusu kendi mutluluğuysa ki mutluluğu parayla satın alan görülmedi ama buna rağmen verilen parayı boş görebiliyor. Deneyimsel öğreti danışmanlıklarında kişi problemini kendi çözer yada çözemez. Herşey kişinin elinde, ödediği bedel kadar düzelir hayatı. Danışman sadece düşen çocuğa parmağını uzatır, tutunup kalkabilirse. Ve insan her zaman kendi büyüttüğü problemi kendi toparlamak zorunda. O yüzden bu ladar tepkili hayata :)
Bu tip olusumlarin nereye hizmet ettigine dair darbeden sonra cok fazla yazildi cizildi medyada. Maalesef universite ogrencilerini kandirip yanlarina cekmek icin yapilan izlenen yolun bir parcasi. Bu tip olusumlarin web sitelerinde kimin ne oldugu belli degil. Psikoloji egotimi almayan insanlarin universitelerde cirit atmasi ne anlana geliyor ?
Sedef 13.2.2018 - 12:41:33
Bir arkadaşım bunların eğitimlerine eşiyle beraber katıldı.Birkaç yıl sürekli İstanbul'a hafta sonları gidip geldiler,binlerce TL.tutan eğitim masraflarını karşılamak için arabalarını sattılar,kredi çektiler.Her haftasonu İstanbul'a gitmek için yol parası verdiler. Arkadaşım bana çok bahsetti,sağ-sol,dokunsal-görsel-işitsel,giz-zıt vb. şu an aklıma gelmeyen bir sürü kavramdan ve beni de sürekli bulunduğumuz şehirdeki eğitimlere çağırdı.Eskiden bu arkadaşıma sorunlarımı rahatlıkla anlatabiliyordum ve kendisi bana yol gösterici,içimi rahatlatıcı şeyler söylerdi.Ama bu Dönüşüm Konağı'na girdikten ve bu işin eğitimcisi (designer deniyor galiba)olduktan sonra ben ona hiçbir şeyimi anlatamaz oldum.Çünkü Dönüşüm Konağı aramıza girdi ve sürekli beni eğitimlere çağırmaya başladı.Özellikle de bir sorunumu anlattığım zaman beni hemen eğitime çağırdı.Ya da sorunu olan birinden bahsettiğim zaman, o kişinin eğitime gelmesi gerektiğini söyledi.Ben hiç böyle bir şeyin içine girmek istemiyorum.Çünkü:Hayatta ne öğrendiysem yaşayarak öğrendim.Okulda derslerim çok iyiydi ama şimdi hiçbir şey aklımda kalmadı.Çünkü ezberleyerek öğrenmiştim.Ama yaşayarak öğrendiklerimi hiç unutmadım.Gidip de sağ,sol,dokunsal,işitsel vb. şeyleri ezberleyecek ne vaktim var,ne de bunlara verecek param var.Eşim ve ben kazandığımız parayla çocuğumuza çok şükür bakabiliyoruz ve asgari şekilde yaşamımızı sürdürüyoruz.Bir kere tanıtım seminerine katılsam da sonu gelmeyecek biliyorum,ona da gel,buna da gel diye sürekli çağırılacağım.Son 2 yıldır hayatımda çok büyük zorluklarla karşılaştım ve hala bu zorlukların içindeyim.Sağlık sorunlarıyla boğuştuk ve hala boğuşuyoruz. İnsana Allah'tan başkası yardım edemez bunu zaten biliyordum,iyice anladım. Büyük konuşmayı sevmem ama bu konuda netim:Böyle oluşumlara hiç ihtiyacım yok,hele ki işin içinde bu kadar büyük paralar dönüyorsa güvenim de yok.Neden kurslarda öğretilenleri kitap halinde satmıyorlar?Bunu arkadaşıma birkaç kez sordum ama doğru düzgün bir yanıt alamadım.Ben kursa katılamıyorum belki,param yok,vaktim yok ama kitabını satıp daha çok insana ulaşabilirlerdi.Arkadaşım çağırınca çok pahalı olduğunu söylüyorum,o da para önemli değil diyor.İyi ama bende çok yok ve asgari şekilde geçinen bir insanım ve benim için önemli.Üstelik başımızda büyük bir sağlık sorunu varken ve paramızı bu yönde harcarken böyle şeyler aşırı ekstra geliyor.İyilik yapmak,insanlarla güzel ilişkiler kurmak,gücünün yettiğince ihtiyacı olana maddi yardımda bulunmak,bir hayır kuruluşu için gönüllü çalışmak daha gerçek ve faydalı geliyor bana.Son olarak yaşadığım zorluklar bana kimsenin öğretmediği şeyleri öğretti.
Bu eğitimi ücretsiz verin ve ikna edin. Nermin hanımı. Cekim yaptırmamak neden. Çünkü para para para.nermin Alpay zeki ve farketti ......onun için suçlu.
Nermin Alpay, keşke anlatılanları anlamış olsaydınız. Keşke gerçeği bir nebzede olsa algılasaydınız. Bu eğitimlerden binlerce insan faydalandı. Size de tavsiye ederim. İletişim aracı olmayan kameranızı iş yerinizde bırakarak, kalem kağıtla gitmenizi öneririm. Belki anlarsınız, öfkenizin sebebini. İnsan hata yapar doğası gereği, önemli olan öğrenen insan olmak.
Nermın alpay; sana İzin vermedikleri an tepkiselleşmişsin ve o an algın kapanmış. Senin yazdıkların ve anlatılanlar çok farklı. Farklı algılamışsın. Özgürlük, vazgeçebilme potansiyeli demektir. Eğer arabam olmadan yapamam, o adam olmadan yaşayamam diyorsan özgür değilsindir. Asilik ise kural tanımama halidir. Özgür kız örnegını egonun ıstegıne göre anlamışsın. Sana tavsiyem ücretsiz tanıtım seminerine git, , eminim buradan özür mesajıda yazacaksın. Aşkım kapışmak denen şahıs kimin bilgilerini anlatıyor sanıyorsunuz. Deneyimsel öğretide popülarite yok. O yüzden televizyona çıkmak ve çekim yapmak da yok. Eğitimciler istese televizyon kanallarında İstedikleri ücretleri alırlar . Bu işin parayla bir ilgisi yok. Size tavsiyem ücretsiz iletişimde ustalık tanıtım semineri ne gitmeniz. Her ilde ve yurtdışında da var. Ve ön yargıda bulunmayın
adım soyadım 9.1.2018 - 17:36:12
özgür kız nermin alpay anladık sen herşeyi istediğin gibi yapmaya alışmış birisin yasak bilmez kural bilmez kimsenin kuralına saygı göstermez ve içerik bilmeden ön yargıyla insanların yönünü değiştirmeye çalışan özgür kadın. sen hayatını yaşa boş ver böyle şeyleri . senin gibiler politikacı gibidirler birileri iyi bir şey yapmaya çalışınca sadece kirletmeye calışan. bir şeyin haberini yapmak istiyorsan bu insanların kötü haberlere karnı doydu artık iyi şeyleri göster ya da yap. çekim yapmak istiyorsan da kendini biraz çek çevrene ve insanlara ne kadar faydan var. hiç olmazsa o insanlar ufakda olsa ellerinden geleni yapıyorlar..
sevgili yazarımız... cep telefonu ve kamera vs. gibi araçlar iletişim aracı değil...! haberleşme aracıdır. eğer sizinde haber yapmak igib bir isteğiniz vardı ise kağıt ve kalem size serbest edilmişti. çünkü biz çokta keyif aldık. notlar aldık ve üzerinde çok düşünülesi şeyler öğrendik... acaba kağıt ve kalem size çok mu ilkel geldi ? ..
Eğitimi verenler dtö de designer grubu. Çoğu ne anlattıklarını bilmeden ezberledikleri şeyleri başkasına aktarıyor. Üniversitelerde bu eğitimleri vermek o gruba tamamlama tezi gbi veriliyor ve zorunlu. Dtö pankartları asmaları gerekiyor ki genç beyinler bu DTÖ yapısı içine çekilsin. Aslında DTÖ nün reklamı bu şekilde üni öğrencilerine yapılıyor. Bu DTÖ eğitimleri fiyatları oldukça pahalı ve ticari amaç için kullanılan bir örgütlenme. Ben de sizin gibi üst düzey bilgilerin yetersiz insanlarca verilmesine karşıyım.
Ben bunlarin egitimlerine katildim. Rezalet otesi bir durum yaptiklari. Herseyin bir bedeli adi altinda 1500 tl aliyorlar birde ustune danismanlik verelim diyorlar saati 250 tlden 11 seans paket:) sonra sen bu sacmaliklara kaniyorsun umutlarinla oynuyorlar eski sevgilinle barisiyorsun, e tabi arada ask var sevgi var ama bunlar saniyorki bizim stratejilerimizlle adam dondu:) ama o is oyle degil.. sonra sevglini de danismanlik boyunca egitime getirmen icin baski yapiyorlar aaa bakiyorlar islerine yariyor zengin adam sana diyorlar ki sen çık bir aradan ayse. Artik sana strateji vermeyecegim h kisisi benim sag kolum. Sonra adamin yaninda senle erkek olsam evlenmem falan haline bak bilmem ne yok sen solsun sollar soyle sollar boyle.. o zman bu adamdan sikayet ediyorsan evinde ne isin var falan. Yok beni eve birak diyor o zman erkek arkasima, ben bu evin kadiniyim.dedigimde, evden ayrilirken suratima bagira bagira ben senin yerinde olsam.savciliga suc duyurusunda bulunurum bu kadin icin dyor. Ve ozel hayatin gizliligi adi altinda butun sirlarimi acmisken bunu koz olarak kullandi gul gugercin ve biz ayrildik.. noldu gul gugercin bir zmanlar evinde yatiriyordun beni??? Kalir mi obur dunya da yanina e tabi daha ballisini bulunca... kanmayin arkadaslar yalanlara... en sevdiginizden olursunuz dununuzden daha iyi hale gelmek isterken..hatta savciliga sikayet etmek bile istiyorum bu sahte psikolog tayfalarini
Ben bunlarin egitimlerine katildim. Rezalet otesi bir durum yaptiklari. Herseyin bir bedeli adi altinda 1500 tl aliyorlar birde ustune danismanlik verelim diyorlar saati 250 tlden 11 seans paket:) sonra sen bu sacmaliklara kaniyorsun umutlarinla oynuyorlar eski sevgilinle barisiyorsun, e tabi arada ask var sevgi var ama bunlar saniyorki bizim stratejilerimizlle adam dondu:) ama o is oyle degil.. sonra sevglini de danismanlik boyunca egitime getirmen icin baski yapiyorlar aaa bakiyorlar islerine yariyor zengin adam sana diyorlar ki sen çık bir aradan ayse. Artik sana strateji vermeyecegim h kisisi benim sag kolum. Sonra adamin yaninda senle erkek olsam evlenmem falan haline bak bilmem ne yok sen solsun sollar soyle sollar boyle.. o zman bu adamdan sikayet ediyorsan evinde ne isin var falan. Yok beni eve birak diyor o zman erkek arkasima, ben bu evin kadiniyim.dedigimde, evden ayrilirken suratima bagira bagira ben senin yerinde olsam.savciliga suc duyurusunda bulunurum bu kadin icin dyor. Ve ozel hayatin gizliligi adi altinda butun sirlarimi acmisken bunu koz olarak kullandi gul gugercin ve biz ayrildik.. noldu gul gugercin bir zmanlar evinde yatiriyordun beni??? Kalir mi obur dunya da yanina e tabi daha ballisini bulunca... kanmayin arkadaslar yalanlara... en sevdiginizden olursunuz dununuzden daha iyi hale gelmek isterken..
Kaleminize saglık, ben de bunların İstanbul Dogus Univertesi'ndeki bir seminerlerine gitmiştim. Yahya Hamurcu adlı kendisine psikolog diyen sarlatanın uydurdugu , hic bir bilimsel veriye dayanmayan , tamamen laf salatasından olusan ogretimsi sacmalıgın universitelerde yer kiralanıp anlatılması maalesef ki egitim kurumlarının gunumuzde ne hale geldigini gozler onune seriyor. Bu adamlar yaptıkları işin arkadında dursa zaten kanera cekimine izin verirlerdi. Ne tarafa hizmet ettiği belli olmayan bu gibi şahısların ellerini kollarını sallayarak eğitimci, psikolog vs. gibi ortalıkta ders vermeleri arkasında herhengi bir iyi niyet olmadıgı son derece asikar.
Onder 7.12.2016 - 12:27:34
Nermin Alpay, dönüşüm konağı seminerlerinin kayıt alinamasini istemiyor. Bu da senin hoşuna gitmedi. Özetle yazında bunu anlatıyorsun. Ben ve arkadaslarim semineri çok faydalı bulduk. Görüntü meselesi senin algilarını kapamış:)
Onder 7.12.2016 - 12:23:39
Nermin Alpay, dönüşüm konağı seminerlerinin kayıt alinamasini istemiyor. Bu da senin hoşuna gitmedi. Özetle yazında bunu anlatıyorsun. Ben ve arkadaslarim semineri çok faydalı bulduk. Görüntü meselesi senin algilarını kapamış:)
Bir hazinede bir silik para bulunmakla hazinenin değeri düşmez.
Yazar haklı, 1-2 saat icinde unutulacak ve sabun köpüğünden şeyler anlatıldı. Kek yemedim ama uzaktan güzel gözüküyordu.
"Cehennemin yolları iyi niyet taşlarıyla döşelidir" Bir yanım "Gerçekten genç insanlar emek vermişler, kekler kurabiyeler bile yapmışlar, emeğe saygı duymak lazım. " diye düşünürken, yanlış ve eksik verilen bilgilerin, bilinçaltında oluşturulan önyargıların düzeltilmesinin çok daha fazla emek gerektirdiğini unutmamak lazım. İkramlar için ellerine sağlık, keselerine bereket...
Nermin Alpay 7.12.2016 - 03:10:17
Ayrıca ne istiyorsunuz Özgür Kızlardan... Asi, sorumsuz... Algı yönetimi yapıyorsunuz. Önyargılar oluşturuyorsunuz... Özgür kızlar ütüsüz mü dolaşıyor? Sorumsuz mu davranıyor? Ütü yapan kız, sırt çantasını alıp seyahate çıkamaz mı? Onun iş hayatı, okul hayatı, dersleri yok mu? Bir fotoğrafla, reklamla verilmek istenen imajı alıp İletişim Zirvesinde kötü rol model olarak gösterirseniz o sunumun amacı başka birşey olur.
Nermin Alpay 7.12.2016 - 02:56:07
Adı İletişim olan bir sunumda iletişim araçlarına izin verilmemesi, iletişim kazasıdır. Çekim izni verilmeyince ben bu durumu yadırgadım. İlk anda kızdım ama yazdıklarımı kızgınlık, öfke gibi duygulara dayanarak yazmadım. Hatta kalıp dinlemesem haber bile yapmayacaktım. Dışarıdan gelen ekiplerin okullarda çalışmalar yapmasını, okullarda bir hareketlilik, canlılık yaratması açısından olumlu buluyorum. İletişimde Ustalık, Zirve gibi iddialı başlıklarla çıkılması içerikle tezat oluşturuyordu. Bu tür çalışmalarda iddialı başlıklar beklentileri yükseltiyor, sonrası hayal kırıklığı yaratıyor. Örnekler inanılmaz sıkıcıydı. Görsel, İşitsel, Dokunsal heryere gittiler, affedersiniz bir de tuvalete gitselerdi aralarındaki farkı daha iyi anlayabilirdik. :))
Yazar burada "anlam" diyor, hocanın biri orada "ben ne olduğumu bilmiyorum" dedi. Dikkatinizi çekerim sayın yazar kim olduğunu bilmeyen kişilere anlam diyorsunuz.
Ben nirvanaya eriştim, ferrarimi sattım, sizede anlatağım diye yola çıkan bir grup insanın sıkıcı sunumu. Zaman kaybından başka birşey değil. Kekler güzeldi ama.
Caner Kurt 6.12.2016 - 17:16:50
Yazara çekim izni verilmeyince çok kızmış belli ki. Bütün olay burdan çıkıyor :)Yav he he